Bez wątpienia weselny tort jest elementem niezbędnym na każdym ślubnym przyjęciu. Z tego też powodu powinien być wykonany z najwyższą starannością oraz efektownie ozdobiony.

Najczęściej tradycyjne torty weselne to kilkuwarstwowe, nierzadko piętrowe ciasta, polane białym lukrem lub obsypane wiórkami kokosowymi. Kolor biały pełni bowiem nadrzędną funkcję podczas przyjęcia weselnego, dlatego też obecny jest zarówno w stroju Państwa Młodych jak i w dodatkach, akcesoriach i ozdobach, w tym także – w potrawach i ciastach.

Najczęściej weselne torty ozdabia się symbolicznymi, nierzadko zabawnymi napisami lub ustawionymi na szczycie figurkami Panny i Pana Młodego. Ozdoby takie można wykonać samodzielnie, najlepiej z cukru lub bezy, albo kupić w każdej cukierni. Najczęściej pojawiającymi się w sklepach i popularnymi figurkami są przede wszystkim te o zabarwieniu żartobliwym i dowcipnym, na przykład uciekającego Pana Młodego lub Pary Młodej na przykład na motorze. Co więcej, niektóre, gotowe figurki i postaci tworzone są niemalże jako całe scenki rodzajowe z życia przyszłego małżeństwa. Mogą to być na przykład Państwo Młodzi pod palmą na plaży lub w domu, przed telewizorem.

Jeśli wybierzemy takie zabawne motywy na dekoracje do weselnego tortu, warto dodać jeszcze inne, zabawne elementy do wystroju naszego weselnego stołu. Mogą to być chociażby zabawne naklejki i przywieszki. Decydując się na ustawienie na torcie ślubnym pomysłowych postaci Państwa Młodych, warto wziąć pod uwagę ich zainteresowania i pasje i być może, nawiązać do nich poprzez dekoracje. Uniwersalnym sposobem dekorowania weselnych ciast są także klasyczne różyczki, bezy oraz owoce, takie jak rodzynki, orzechy czy kandyzowane owoce.

Innymi, popularnymi rodzajami ślubnych dekoracji są oczywiście wizerunki symbolicznych gołąbków oraz tradycyjnych, związanych razem obrączek. Gotowe dekoracje możemy bez problemu kupić w każdej cukierni lub zdecydować się na ich samodzielne wykonanie, na przykład z bitej śmietany, kremowej masy, lukru lub kolorowych wiórków.

Decydując się na udekorowanie weselnego tortu warto pomyśleć również o symbolicznych, słodkich prezentach dla gości. Mogą to być małe ciasteczka, czekoladki lub cukierki, zapakowane w pomysłowe pudełeczka. Trafionym rozwiązaniem będzie z pewnością podarowanie uczestnikom przyjęcia smakołyku, nawiązującego wyglądem lub składnikami do głównego, tradycyjnego i oryginalnego tortu.