Bez wątpienia jednym z najbardziej typowych, kojarzących się automatycznie z eleganckim przyjęciem akcesorium są piękne, barwne kotyliony i przypinki. Z powodzeniem możemy więc przygotować je na okazję przyjęcia weselnego i podarować najważniejszym gościom – Rodzicom, świadkom i drużbom.

Przygotowanie klasycznych, eleganckich i uniwersalnych kotylionów lub przypinek polecamy szczególnie w przypadku organizowania staropolskiego wesela z dużą liczbą gości. Dzięki kolorowej przypince nie tylko wprowadzimy tradycyjny dla przyjęć element, ale również wyróżnimy najważniejszych gości i osoby zaangażowane bezpośrednio w przygotowania.

Z tego też powodu polecamy wykonanie kotylionów, w szczególności dla Rodziców Państwa Młodych, Świadków, drużbów i druhen oraz starosty lub wodzireja. Dla każdej osoby możemy wykonać oczywiście inny rodzaj przypinki, jednakże ładniejszy i lepszy efekt osiągniemy używając tych samych materiałów do wszystkich kotylionów.

Nie da się ukryć, iż najlepiej barwne kotyliony przygotować samemu (podobnie zresztą jak inne dodatki, takie jak imienne winietki czy zaproszenia ślubne). Jeśli zdecydujemy się od razu na zrobienie przypinek, możemy je dołączyć do wspomnianych zaproszeń lub wręczyć osobiście przez rozpoczęciem ceremonii ślubu. Dobrym rozwiązaniem będzie również ułożenie kotylionów przy nakryciach każdej z osób lub dołączenie przypinki do symbolicznego podarunku – pięknie zapakowanych słodyczy – czekoladek lub cukierków dla gości.

Piękne i stylowe kotyliony ślubne możemy zarówno kupić w sklepach jak i wykonać samodzielnie. Nie potrzeba do tego wielkich umiejętności plastycznych. Wystarczy jedynie wyczucie smaku, chwila czasu i dobry pomysł. Celem własnoręcznego zrobienia kotylionów dla gości weselnych, świadków i rodziców, najlepiej użyć różnokolorowych wstążeczkę, materiałów, sztucznych kwiatów, koralików lub brokatu oraz ozdobnych nici. Nie zapomnijmy również o agrafkach lub rzepach, na których kotyliony będą zamocowane na strojach naszych gości.

Pragnąc wyróżnić najważniejsze osoby na naszym przyjęciu weselnym, z powodzeniem możemy wykonać inne kotyliony dla rodziców, inne dla świadków, a jeszcze inne – dla druhen. Przed przystąpieniem do pracy polecamy jednakże dowiedzieć się, w jakich kreacjach konkretne osoby planują pojawić się na uroczystości, by móc odpowiednio dobrać kolorystykę przypinek. Możemy zatem wykorzystać kontrastujące kolory lub bardzo zbliżone odcienie – zależnie od efektu, jaki pragniemy osiągnąć.