Nieodłącznym elementem każdego ślubu i wesela są oczywiście zaproszenia, adresowane do najbliższych krewnych oraz przyjaciół. W niniejszym artykule skupimy się więc na najpiękniejszych motywach i wzorach zaproszeń ślubnych.

Zaproszenia na ślub i weselne przyjęcie możemy wykonać na kilka rożnych sposobów. Mogą one na przykład otwierać się wzdłuż dłuższej lub krótszej krawędzi. Z powodzeniem możemy również wykonać zaproszenie otwierane na boki. Dobór wzoru zależy przede wszystkim od tego, jak aranżujemy całe wesele oraz jaką ilością czasu dysponujemy i jakie umiejętności plastyczne posiadamy.

Z pewnością najłatwiej będzie nam wykonać proste, składane zaproszenie. Powinno być wykonane z ozdobnego, eleganckiego papieru, na przykład w delikatnym, kremowym odcieniu bieli lub ecru. Tekst zaproszenia możemy wpisać ręcznie (aczkolwiek należy zwracać szczególną uwagę na estetykę i kaligrafię) lub wydrukować nawet na najzwyklejszej, domowej drukarce. Bez wątpienia wersje drukowane będą wyglądały bardziej elegancko i stylowo, jednakże odręczne pismo jest obecnie także w modzie, szczególnie, jeśli potrafimy bardzo ładnie i estetycznie pisać.

Wewnątrz zaproszenia najlepiej będzie umieścić niezbyt długi, zwięzły tekst, połączony z podziękowaniami dla gości lub symbolicznym wierszykiem o ślubnej tematyce. Z powodzeniem możemy również zamieścić żartobliwy tekst, szczególnie, jeśli nastrój taki podtrzymamy również podczas samej uroczystości, na przykład poprzez  zawieszenie na oparciach krzeseł szablonowych winietek lub „ubranie” butelek w zabawne naklejki czy koszulki.

Zaproszenie ślubne możemy ozdobić przykładowo białą lub pastelową (niebieską, różową) wstążeczką, obsypać drobniutkim brokatem lub przypiąć kwiaty wykonane z papieru czy bibuły. Warto również stylistyką zaproszenia nawiązać do aranżacji wesela i wystroju sali. Możemy tego dokonać chociażby doborem kolorów lub samego papieru. Co więcej, osoby o artystycznych zamiłowaniach, mogą pokusić się o bardziej wyszukane wzory, zawierające na przykład zasuszone, jesienne liście (propozycja idealna dla przyjęć weselnych organizowanych jesienią) lub kolorowe koraliki, wiosenne kwiaty czy tradycyjne, symboliczne obrączki i gołąbki.

Dla specjalnych gości możemy ponadto wykonać inne zaproszenia niż dla pozostałych, podobnie jak chociażby barwne kotyliony i przypinki. Zarówno ozdoby jak i zaproszenia w innym stylu możemy zaadresować dla rodziców, świadków, druhen czy starosty, wyróżniając w ten sposób najważniejsze osoby, uczestniczące w naszym przyjęciu weselnym.